GREGMONT

POMPY CIEPŁA, REKUPERACJA, FOTOWOLTAIKA, INSTALACJE

gregmont

REKUPERACJA

Fachowo doradzimy, zaprojektujemy i wykonamy instalację rekuperacji dla Twojego domu

Nowoczesne budownictwo dąży do maksymalnego ograniczenia strat ciepła budynku. W takich szczelnych pomieszczeniach kluczowym problemem staje się zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Wentylacja grawitacyjna wymaga zbudowania kominów wentylacyjnych, którymi powietrze wywiewane jest z pomieszczeń takich jak łazienka, kuchnia, kotłownia. Powietrze świeże natomiast dostarczane jest poprzez nawiewniki okienne i nieszczelności. W okresie zimowym wentylacja ta pracuje bardzo wydajnie, przez co do budynku wnika duża ilość zimnego powietrza z zewnątrz. W praktyce nawiewniki okienne są w tym okresie zamykane, co wpływa na pogorszenie jakości powietrza w domu. Z kolei w okresie letnim wentylacja grawitacyjna pracuje mało wydajnie bądź nie pracuje wcale. 

Skuteczną i wydajną wentylację w nowoczesnym budownictwie zapewni rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna z odzyskiem ciepła, która zapewni zarówno wysoki komfort, jak i oszczędności w ogrzewaniu.

REKUPERACJA - BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA

Instalacja rekuperacji zbudowana jest z rurociągów nawiewnych oraz wywiewnych, czerpni, wyrzutni oraz rekuperatora. Powietrze świeże nawiewane jest do takich pomieszczeń w domu jak sypialnie, salon poprzez anemostaty nawiewne. Powietrze zużyte natomiast wywiewane jest z kuchni, łazienek, wiatrołapu poprzez anemostaty wywiewne. W celu umożliwienia swobodnego przepływu powietrza konieczne jest zastosowanie niewielkich szczelin w drzwiach w każdym pomieszczeniu.

Dystrybucja powietrza wykonywana jest systemem rurociągów Flex lub Spiro, które w zależności od możliwości montażu w danym budynku, ukryte są w podłodze, suficie podwieszanym lub na poddaszu nieużytkowym. 

System dystrybucji powietrza Pe-Flex

Serce instalacji stanowi rekuperator, w którym następuje odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Nowoczesne rekuperatory mogą odzyskać nawet ponad 90% energii, która w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej bezpowrotnie uciekłaby przez komin. Wymiana ciepła następuje w wymienniku zlokalizowanym w rekuperatorze. 

Nadzór nad pracą wentylacji umożliwia system sterowania. W zależności od modelu urządzenia, producenci umożliwiają rozbudowę systemy wentylacji mechanicznej o takie elementy jak przykładowo: czujnik dwutlenku węgla, czujnik wilgotności, chłodnica kanałowa, komunikacja poprzez system inteligentnego domu, zdalne sterowanie Wi-Fi.  

Prace montażowe systemu wentylacji mechanicznej powinien poprzedzić stosowny projekt, w którym uwzględniony zostanie przebieg kanałów wentylacyjnych w odniesieniu do sytuacji na danym budynku, przeliczone zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne w każdym z pomieszczeń, przeliczona prędkość przepływu powietrza w kanałach oraz określona wydajność rekuperatora, lokalizacja czerpni i wyrzutni.    

ZALETY SYSTEMU REKUPERACJI:

 -zapewnia duży komfort poprzez stały dostęp do świeżego powietrza (lepsze samopoczucie);

– filtruje powietrze zewnętrze (większość producentów posiada w swojej ofercie szeroką gamę filtrów do rekuperatora, od podstawowych po filtry HEPA oraz antysmogowe);

– w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na wentylację;

– zapewnia równomierną wentylację całego budynku;

 -sprawnie usuwa wilgoć z domu;

– zapobiega roznoszeniu się zapachów, są one od razu usuwane systemem kanałów wyciągowych; 

– umożliwia kontrolę stopnia wymiany powietrza w domu, co jest szczególnie przydatne np. przy dużej ilości gości;

– generuje oszczędności na ogrzewaniu budynku poprzez odzysk ciepła z powietrza usuwanego. 

 

WADY SYSTEMU REKUPERACJI:

– kanały wentylacyjne wymagają okresowego czyszczenia (co około 7 lat);

– okresowa wymiana filtrów (w zależności od lokalizacji co około 1-3 miesiące);

– zużywa energię elektryczną;

– konieczne jest wygospodarowanie miejsca dla rekuperatora.

 

Odpowiemy na wszystkie twoje pytania

TEL. 514-514-561​

TEL. 734-500-034